De to siste ukene av skoleåret bød på mye finvær, og flere frihetsopplevelser til lands og vanns var kjærkomne innslag i skolehverdagen etter et skoleår der koronarestriksjonene har lagt en kraftig demper på sosial interaksjon og bevegelsesfrihet.
Sykkelturer til Åsgårdstrand
Åsgårdstrand ligger akkurat passe avstand fra skolen til at man i tillegg til å ta ferge over til Horten og en sykkelmosjonstur, kan krydre dagen med bading, avslapping i finværet, lek, grilling og volleyball på sandbanen.
Overnattingstur ved Grevlinghuken på Årvolltangen
Åttendeklassingene fikk seg mange naturopplevelser ved Grevlinghuken. Bading ved Elverhøy brygge, trasking i skogen på fine stier rundt Årvolltangen og allsang rundt bålet i de sene natterstimer, var noen de to dagene kunne by på.
Seiltur rundt Jeløy
Har man en lærer med seilbåt, og som inviterer elever og lærer på tur, ja, da åpner mulighetene seg. I tur og orden fikk klassene i ungdomsskolen være med på en tur rundt Jeløy i seilbåten. Det ble tid til bading, og kapteinen hadde tatt med seg frukt og stekte vafler. Litt båtmannskap lærte elevene også på turen, som kan komme godt med videre. Når klasserommet er en seilbåt, og når målet er å styrke samhold, kjenne sola på kroppen, ta et bad, ikke minst oppleve fellesskap rundt spisebordet i det fri, da er det glede. #uteskole
Utflukt til Skjærhalden, Hvaler
Den siste muligheten vi fikk til å dra på tur med hele ungdomsskolen, var en heldagsutflukt til Storesand på Hvaler. Vinden tok ganske hardt på selve Storesand, så vi fant en liten sandstrand litt lengre bort som lå i ly. Der ble det stort sett avslapping og bading. En aktivitet som rykket i konkurranseinstinktet, var en gruppeoppgave der det gjaldt å bygge det høyeste sandtårnet på 10 minutter.
Vi lærte også at på Hvaler er det mye skarpt i sanden, så neste gang tar vi på badesko.